Krótki spacer po Saragossie - EuropejskiePodroze.pl

Krótki spacer po Saragossie

W Hiszpanii każde miasto ma swój urok, bez względu czy jest położone nad morzem, czy ma spore zaplecze turystyczne. Z taką myślą jadąc z Barcelony do San Sebastian, wylądowaliśmy w Saragossie, stolicy Aragonii, piątym co do wielkości mieście hiszpańskim.Niezwykłą zaletą miast interioru, jest to, że w środku lata można w nim znaleźć nocleg za bardzo przyzwoitą cenę. My zapłaciliśmy 40 euro za dwuosobowy pokój ze śniadaniem w hotelu 4* w sercu starego miasta. Minusem jest wysoka temperatura – w lipcu jest wyjątkowo gorąco, i zdecydowanie brakuje morza, w którym można się orzeźwić. Wieczory natomiast są całkiem przyjemne, i w taki właśnie wieczór odbyliśmy krótki spacer po Saragossie.

Największą atrakcją tego miasta jest XVII-wieczna bazylika Nuestra Senora del Pilar.

IMG_9848

Bazylika imponuje swym rozmiarem, w środku znajdują się wspaniałe ołtarze i jest ona miejscem wielu pielgrzymek. Plac wokół katedry jest świetnym miejscem do spacerów, sjesty czy też zjedzenia.

IMG_9929

Przy doskwierających upałach, zbawienne są wszechobecne fontanny

IMG_9854

i wszelkie wymyślne formacje wodne.

IMG_9954

Po drugiej stronie placu znajduje się stara, budowana pomiędzy XII a XVII wiekiem katedra del Salvador.

IMG_9930

Saragossa leży nad rzeką Ebro. W Saragossie przecina ją wiele mostów, między innymi Puente de Piedra.

IMG_9938

Z niego można podziwiać wielkość katedry.

IMG_9933

Sama rzeka Ebro również wygląda ciekawie. Jest to najdłuższa rzeka Hiszpanii mająca prawie 1000km.

IMG_9941

Nie mając wiele czasu w Saragossie zdecydowaliśmy się na krótki tour autobusem Hop On Hop Off, który wozi turystów po najpopularniejszych miejscach w mieście.

Tym sposobem dotarliśmy ze starego miasta do Aljaferii – alkazaru z XI wieku, będącego najokazalszą budowlą mauretańską znajdującą się w Hiszpanii poza Andaluzją.

IMG_9899

Wokół tego okazałego budynku znajduje się fosa.

IMG_9913

W 2008 roku Saragossa była gospodarzem światowej wystawy Expo. Z tej okazji w mieście pojawiło się wiele nowoczesnych budowli, między innymi Pavilion Aragon,

IMG_9884

Pavilion Bridge

IMG_9879

Z okazji Expo 2008 zbudowano również okazały Millenium Bridge.

IMG_9876

Po odpoczynku w hotelu, późnym wieczorem wybraliśmy się jeszcze raz na główny plac podziwiać oświetlone stare miasto: bazylikę,

IMG_0014

oraz ratusz.

IMG_0016

W takiej scenerii pozostało tylko usiąść w najbliższej knajpce i zamówić dzban zimnej, orzeźwiającej Sangrii.

Z samego rana miasto jest jakby wyludnione. W środku tygodnia o godzinie 8 na ulicach pojawiają się nieliczni ludzie, odbywa się mycie ulic.

IMG_0023

Życie zaczyna się dopiero po 10.

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny publicznie.Archiwum

Ostatnie komentarze

    O stronie

    Od ponad 4 lat kilka razy w roku przemierzamy kraje Europy korzystając z tanich linii, pociągów i miejscowych autobusów. Wybieramy kierunki popularne bądź takie, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Na stronie znajdują się relacje z różnych wyjazdów, objazdówek, eurotripów. Może być klasycznie, może być nieszablonowo - najważniejsze to być w ruchu i poznawać wciąż coś nowego.

    Powrót na górę strony